Óceániai Nemzetek Kupája: Új győztest fognak avatni a francia házidöntőn

""

A csoportkörből továbbjutott négy csapat (Tahiti, Új-Kaledónia, Salamon-szigetek, Új-Zéland) már az elődöntőben való szerepléssel nyert valamit, hiszen a versenykiírás értelmében ez a négyes vehet részt az óceániai zóna vb-selejtezőinek utolsó körében is. Ennek ellenére a toronymagas esélyes új-zélandiak hatalmas csalódásként élhették meg, hogy még a döntőig sem jutottak el. Az igazsághoz azért hozzátartozik az, hogy a bukásnak voltak már előjelei, hiszen a kiwik három csoportmérkőzésük során is elég visszafogott teljesítményt nyújtottak, a Salamon-szigetek ellen például még egy döntetlen is becsúszott nekik.

Akárhogyis, Új-Kaledónia történetének legnagyobb sikerét aratta Új-Zéland legyőzésével és a döntőbe jutással. A fordulatos, óceániai mértékkel kifejezetten színvonalas mérkőzésen a Les Cagous-nak (kaguknak) becézett csapat a hosszú rasztafrizurájáról könnyen felismerhető Bertrand Kai szép átemelős gólja révén szerezte meg a vezetést egy órányi játék után, a slusszpoént pedig Georges Gope-Fenepej szolgáltatta, aki a hosszabbítás második percében döntötte el végleg a továbbjutás kérdését. Megérdemelt új-kaledóniai győzelem született, s vasárnap akár még nagyobb sikernek is örvendhetnek Alain Moizan fiai.

Összefoglaló videó:

Ehhez a másik francia tengerentúli terület, Tahiti válogatottját kell legyőzniük, akik a házigazda Salamon-szigeteket búcsúztatták. Jonathan Tehau góljával szerezte meg a vezetést Tahiti a 15. percben, ahogy a végén kiderült, ez volt a döntő találat is. A bekapott gól után a salamon-szigetekiek megpróbáltak nyomást gyakorolni Tahitire, de még a Lawson Tama Stadion féktelen támogatása ellenére sem tudták bevenni Xavier Samin kapuját. Lehetőségek a másik oldalon is akadtak, de végül egyik csapat sem tudott további gólokat szerezni, így maradt az 1–0 és Tahiti jutott a döntőbe.

Tahiti három elveszített döntő után idén először érhet fel a kék kontinens csúcsára. Új-Kaledónia szintén első kupagyőzelmére készül, az ő eddigi legjobb eredményük a négy évvel ezelőtti ezüstérem volt.

A Tahiti–Új-Kaledónia döntővel az is biztossá vált, hogy 2013-ban első ízben fog egy csendes-óceáni szigetvilágból érkező csapat részt venni a Konföderációs Kupán.

Az Óceániai Nemzetek Kupája döntője magyar idő szerint vasárnap hajnali 6 órakor kezdődik, előtte 2 órától kerül sor a Salamon-szigetek–Új-Zéland bronzmérkőzésre.